Miód gryczany w kolorze ciemnego brązu ma wyraźny zapach kwiatów gryki. W odróżnieniu od innych miodów charakteryzuje się ostrym, swoistym „drapiącym w gardle" smakiem i aromatem. Skrystalizowany ma strukturę kaszkowatą. Jedyny miód, który zawiera rutynę, a także znaczne ilości białka ,magnezu, żelaza, czym wyróżnia się od pozostałych miodów.
Tradycyjnie w apiterapii wskazywany jest jako element wspomagający leczenie przy niedoborach żelaza w organizmie, rekonwalescentom po zabiegach operacyjnych. Uważa się, że spożywanie miodu gryczanego przyczynia się do wzrostu poziomu hemoglobiny we krwi. Powyższa informacja nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia.
Warunki przechowywania:
Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić przed działaniem promieni słonecznych.
Dr. Jeff Chamberlain uważa, że:
"Choć naukowcy i lekarze nie potrafią jeszcze precyzyjnie wyjaśnić, w jaki sposób miód wspomaga funkcjonowanie organizmu człowieka, to jednak jego naturalne właściwości i składniki działają:
- łagodząco - pomagają stworzyć kojącą warstwę ochroną w gardle,
- jako przeciwutleniacz - pomagają chronić komórki i naprawiać powstałe szkody. Możliwe jest to za sprawą antyoksydantów, w które obfituje miód gryczany,
- przeciwbakteryjne - pomagają zabijać lub hamować wzrost drobnoustrojów, w szczególności bakterii.
- wzmacniająco na układ odpornościowy - wpływają korzystnie na wzrost cytokin, które zwiększają odpowiedź immunologiczną w organizmie.
Bez leków, sztucznych dodatków lub jakiejkolwiek ingerencji człowieka, miód gryczany oferuje szeroką gamę naturalnych składników leczniczych!"
Analiza właściwości odżywczych wykazała, że jeśli chodzi o miód pszczeli, to im ciemniejszy, tym zdrowszy. Miód gryczany jest najciemniejszym miodem jaki można otrzymać.
W porównaniu z jasnym, ciemny miód zawiera średnio:
3 razy więcej żelaza
8 razy więcej potasu
13 razy więcej manganu
Źródło: Donner, Landis W. BEEKEEPING IN THE UNITED STATES AGRICULTURE HANDBOOK NUMBER 335. By J. W. White, Jr. 82-91. Print